Инфлацията в България е на 0.1 пункта от еврозоната
Ако Финландия бъде изключена от сметките за еврото, страната покрива точно критерия
България вероятно ще отговори на инфлационния критерий за еврозоната през първите месеци на 2025 г. Към края на миналата година следеният от ЕК и ЕЦБ показател вече осезаемо се доближаваше до допустимите граници за валутния съюз. Но засега, според последните данни за декември, България все още не отговаря – само с 0.1 пункта.
Това показва най-актуалната статистика на европейската статистическа служба Евростат, публикувана в петък.
Данните за средногодишната инфлация за периода декември 2023 г. – декември 2024 г. са показателят, който се използва от Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК) за конвергентната оценка.
Към момента инфлационният критерий е единственият, на който страната не отговаря, за да стане член на еврозоната.
Индексът в България продължава да се забавя и през декември, когато е бил 2.6%. В същото време този в Европа се покачва, след като през октомври и ноември той бе 0.93% за трите страни „отличници“ по инфлация. През декември той вече е 1%, следователно допустимото ниво става 2.5%, или с 0.1 пункта под стойностите в България.
Трите страни с най-ниска инфлация в Европейския съюз за пореден месец са Финландия, Литва и Италия.
Без Финландия
В редовния си доклад от юни миналата година двете европейски институции изключиха от сметките си Финландия заради „изключителни фактори“. Ако при изчисленията сега отново изключим страната за сметка на следващата страна от ЕС с най-ниска инфлация – Дания, допустимата граница става 2.6%, или равно на стойностите в България.
В своя доклад от ЕЦБ посочват още, че е възможно и Дания да бъде изключена от сметките поради „голяма разлика в инфлационните динамики“ спрямо еврозоната. Сега дори да изключим Финландия, а на нейно място вземем Ирландия вместо Дания, то допустимото ниво остава 2.6%.
Настъпи ли моментът за извънреден доклад за еврото
Само ден преди публикуването на европейската статистика бившият финансов министър Людмила Петкова заяви, че е възможно България да поиска извънреден доклад за конвергенция до края на месеца – такива са били и очакванията в Брюксел.
Economic.bg напомня, че през юли миналата година парламентът задължи МФ да поиска извънреден доклад за конвергенция в срок до две седмици, след като България изпълни всички критерии за прием в еврозоната.
Условието бе, ако това се случи в рамките на 2024 г., правителството задължително да поиска дата за присъединяване 1 юли 2025 г. макар редица финансови институции, в т.ч. и самото Министерство на финансите, тогава да посочваха 1 януари 2026 г. като реалистичната дата за въвеждане на еврото у нас.
Ако новосформираният редовен кабинет "Желязков" реши да подаде искане, то съставянето на извънредна оценка от ЕЦБ и ЕК ще отнеме техническо време, в най-добрия случай - няколко месеца. Отделно, неяснотата около Бюджет 2025 - който все още не е изключено да бъде оттеглен - и оформящия се дефицит по него може да се окаже проблем тип "ново 20".